Вектор змін у Кодексі законів про працю як двигун трудової реформи.

Не так давно, а саме 2 лютого 2020 року, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України». Варто відзначити, що зміни не мають глобального характеру і до самого виходу закону залишалися загадкою. Але чи істотні вони і які матимуть наслідки, варто розібратися. Ми в особі агенції Action Group, що успішно представлена в Україні з 2001 року й охоплює 26 країн світу, активно працюємо в цьому напрямку і націлені на стрімкий розвиток галузі.

Ні для кого не секрет, що жоден підприємець не любить перевірки, а деякі їх навіть бояться. Це стосується навіть найбільш порядних і законослухняних представників бізнесу. Мабуть, так відбувається через недостатню інформаційну грамотність і слабку взаємодію держави і підприємців. Що і посилило прагнення до конкретики і застосування більш м'якої системи покарань.

Позитивним моментом для роботодавців є зменшення штрафів. Тепер їхні суми варіюються від 1 до 30 мінімальних зарплат. Хоча до редакції закону максимум становив 100 заробітних плат. А якщо ж роботодавець вкладеться в десять днів, то заплатить тільки половину суми штрафу. Як же штрафувати у випадках з повторним порушенням і першим попередженням, поки не зовсім ясно. Звичайно, це питання має велике значення, і не варто відкладати його вирішення.

Ще одним вагомим напрямком змін, а точніше сказати, доповнень Кодексу, є перевірки. Питання з попередженням про перевірку було спірним. І вирішилося воно таким чином, що ніяких попереджень не буде взагалі. Чи добре це? Покаже тільки час.

Також значущою стала підстава для перевірки, отримана з різних джерел інформації. У цьому випадку все залежить від свідомості працівників. Якщо їхні скарги будуть істотними і, дійсно, нестимуть в собі якийсь здоровий глузд, то це тільки допоможе боротися з проблемами в сфері праці. В іншому разі доведеться реагувати на будь-яку, іноді навіть абсурдну скаргу в соціальних мережах.

Підбиваючи підсумки, можна сказати, що наша агенція виконала колосальну роботу в обговоренні цього питання і зробила свій внесок. Важливим моментом є те, що санкції для представників бізнесу стали більш лояльними. Тим самим мотивуючи до законного ведення бізнесу і даючи більшу впевненість, що безпідставних штрафів не буде. Також був більш конкретизований порядок перевірок, що є ще одним вагомим наближенням до трудової реформи. Але роботи в цьому напрямку ще дуже багато, як і «підвішених у повітрі» питань. Основними цілями залишаються:

  • наведення порядку в сфері праці;
  • проведення трудової реформи;
  • виявлення та усунення прихованої зайнятості і грубих порушень праці.